Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου 2008

Ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο....

Ασταμάτητος μοιάζει ο φετινός ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος συνεχίζει την αήττητη κούρσα της στο πρωτάθλημα και έπιασε κορυφή έπειτα από τη μεγάλη (σε αξία) νίκη της με 1-0 στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον Αρη.

Στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να ελέγχουν την κατάσταση, έχοντας το «πάνω χέρι» στην μεσαία γραμμή. Σ' αυτό συντέλεσε κυρίως η διακοπή για ρήψη αντικειμένων που αλλοίωσε την προσπάθεια των γηπεδούχων να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Πάντως, η αλήθεια είναι ότι η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δεν απειλήθηκε σ΄ αυτό το διάστημα και μετά το 25ο λεπτό άρχισε να παίρνει τα ηνία. Ο «δικέφαλος» με εφαλτήριο την δεξιά του πτέρυγα επιχείρησε να δημιουργήσει ρήγματα στο αριστερό άκρο των φιλοξενούμενων που υστερούσαν λόγω της παρουσίας του Ρομπέρζ. Ο Γάλλος δεν είναι αριστερό μπακ αλλά κεντρικός οπισθοφύλακας και όπως ήταν λογικό ταλαιπωρήθηκε από τον Βιεϊρίνια, αλλά και τον Βερόν που ενίσχυε τις προσπάθειες του συμπαίκτη του. Όμως και από αριστερά ο ΠΑΟΚ έκανε παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό πως οι καλύτερες φάσεις δημιουργήθηκαν από 'κει. Πρωταγωνιστής και στις δύο ήταν ο Κωνσταντινίδης που στο 29΄ έκανε ότι ήθελε, γύρισε την μπάλα στον Μουσλίμοβιτς, ωστόσο το πλασέ του τελευταίου δεν βρήκε στόχο. Σ' αυτό το σημείο θα πρέπει να σημειωθεί ότι το «βαρύ πυροβολικό» των γηπεδούχων μπλοκαρίστηκε καλά από τους Λέμπο και Γιάχιτς. Οσον αφορά την δεύτερη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ, ήταν στο 40' όταν ο Κωνσταντινίδης βρέθηκε απέναντι στον Κέλεμεν έστειλε όμως την μπάλα άουτ.Στην επανάληψη, με πρωτεργάτες τους Βερόν και Πάμπλο Γκαρσία που έκαναν φοβερή δουλειά στο κέντρο, οι νικητές κράτησαν τους αντιπάλους τους στο μισό γήπεδο, τους πίεσαν και τελικά ευτύχησαν να σκοράρουν στο 68ο λεπτό. Ο Μουσλίμοβιτς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα εξοστρακίστηκε στο στήθος του στυλοβάτη της οπισθοφυλακής, Κοντρέρας και κατέληξε στα δίχτυα του Κέλεμεν.

«Γλυκόπικρη» γεύση άφησε το ντέρμπι κόντρα στον Αρη, στο στρατόπεδο του ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος» μπορεί να πήρε μια σημαντική νίκη κόντρα στον «αιώνιο αντίπαλο», όμως θα χάσει τον Βιεϊρίνια που τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για τουλάχιστον δύο μήνες. Ο Πορτογάλος χτύπησε από το αντιαθλητικό φάουλ του Βιτόλο και υπέστη κάταγμα, αλλά και ρήξη συνδέσμων στο μετατάρσιο, κάτι που σημαίνει ότι η κατάστασή του ήταν σοβαρότερη από ότι φάνηκε αρχικά. Ο Βιεϊρίνια υποβλήθηκε σε αξονική τομογραφία, στις 3 τα ξημερώματα όπου διαπιστώθηκε το μέγεθος του τραυματισμού. Οι γιατροί συνέστησαν γύψο για τέσσερις με έξι εβδομάδες και ακινησία.